na rynku
klientów poleca nas
program ochrony kupujących
darmowa wysyłka

Piekarniki idealne do kuchni. Charakterystyka

Piekarnik jest bezsprzecznie jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdej domowej kuchni. Obecnie w sklepach mamy do wyboru bardzo dużo ich rodzajów. Możemy wybierać m.in. pomiędzy piekarnikami wolnostojącymi, piekarnikami zintegrowanymi z płytą grzewczą a piekarnikami do zabudowy oraz pomiędzy piekarnikami na gaz, piekarnikami parowymi a piekarnikami elektrycznymi. Inną trudnością, która stoi przed osobami chcącymi kupić nowy piekarnik do domu jest dobór takiego sprzętu AGD, który będzie posiadał wszystkie przydatne im funkcje. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu postaramy się wytłumaczyć, na co zwracać uwagę podczas wyboru najlepszego w danym przypadku piekarnika.

W naszym tekście skupiamy się przede wszystkim na funkcjonalności oraz najważniejszych parametrach opisujących piekarniki. Dobór odpowiedniego rodzaju urządzenia nie zawsze bowiem jest bowiem dowolny, tylko zależy od sposobu wykończenia kuchni oraz rodzaju zastosowanych w niej szafek lub zabudowy kuchennej. Naszym zdaniem najważniejszymi elementami, jakie trzeba sprawdzić wybierając piekarnik są:

Pojemność piekarnika

Czyli liczona w litrach, wielkość piekarnika. Jest to bardzo ważny parametr, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę, ponieważ pojemność piekarników do zabudowy o standardowej szerokości i wysokości może wynosić od około 50 do nawet 80 litrów. Większość producentów oferuje jednak piekarniki o pojemności pomiędzy 65 a 75 litrów. Dla wielu osób takie różnice w pojemności mogą wydawać się nie istotne, bo przecież i tak ciężko byłoby w jednym momencie wykorzystać nawet 50-litrowy piekarnik, jednak trzeba mieć świadomość, że te różnice zazwyczaj są widoczne w ich szerokości. Wybierając więc mniejszy piekarnik, być może nie będziemy już mieli możliwości jednoczesnego podgrzania obok siebie dwóch prostokątnych naczyń żaroodpornych czy dwóch ciast.

Możliwe funkcje pieczenia

W przypadku wyboru odpowiedniego piekarnika istotne dla nas będą na pewno także możliwe funkcje pieczenia. W nowych piekarnikach zazwyczaj są one we wszystkich takie same lub przynajmniej podobne. Wszystkie kuchenki mają więc możliwość grzania dolnego i grzania górnego (pojedynczo lub w jednym momencie), wszystkie mają również możliwość wykorzystania termoobiegu. Jeśli już jesteśmy przy termoobiegu to warto wiedzieć, że różni producenci mogą go różnie nazywać. W niektórych piekarnikach faktycznie występuje on jako termoobieg, w niektórych jako termoobieg 4D lub gorące powietrze 4D, a jeszcze w innych jako np. wentylator XL. Większość nowych piekarników posiada także funkcję grilla, funkcję mikrofali, funkcję rozmrażania produktów, podtrzymywania ciepła oraz podgrzewania talerzy. Niektóre piekarniki mają także tzw. programy Eco, czyli normalne programy grzania dolnego lub górnego, które polegają na tym, że grzanie samo się wyłącza na kilka minut przed planowanym końcem pieczenia, co pozwala na zmniejszenie ilości zużywanej energii elektrycznej.

Niektóre piekarniki posiadają także jeszcze inne funkcje, które mogą być bardzo przydatne w różnych okolicznościach. Ciekawy jest np. tzw. tryb szabasowy w piekarnikach, który polega na podtrzymywaniu przez wiele godzin przygotowanej potrawy w odpowiedniej temperaturze. W większości nowoczesnych piekarników są także zaprogramowane tryby pracy, które pozwalają na upieczenie określonych rodzajów potraw czy określonych rodzajów mięs. Bardzo przydatną funkcją w piekarnikach na pewno jest też samooczyszczenie wnętrza i podczas dokonywania wyboru na pewno warto jest to sprawdzić.

Wyposażenie piekarnika

Dla wielu osób przy zakupie piekarnika istotne będzie również jego wyposażenie oraz możliwość dokupienia jeszcze dodatkowych elementów, czyli dodatkowych tacek i kratek do pieczenia określonych rodzajów potraw, np. kamienie do pieczenia pizzy.

Wróć