na rynku
klientów poleca nas
program ochrony kupujących
darmowa wysyłka

Pralki automatyczne dla domu. Przegląd modeli

Pralka automatyczna w dzisiejszych czasach jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego domu czy mieszkania. Pomimo iż cały czas w sklepach można także kupić pralki wirnikowe, które są nieco tańsze, dziś mało kto decyduje się na taki zakup, ponieważ korzystanie z tego typu urządzeń jest dużo bardziej uciążliwe i zajmuje zbyt dużo czasu. Pralki automatyczne są z kolei bardzo proste w obsłudze. Żeby jednak zapewnić sobie jak największy komfort użytkowania takiej pralki, najpierw musimy wybrać najbardziej odpowiednie do naszych potrzeb urządzenie. W naszym dzisiejszym wpisie prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące pralek i pomagamy w doborze idealnego dla Was urządzenia.

Podstawowe elementy, na które trzeba zwrócić uwagę wybierając pralkę

Obecnie w sklepach mamy do wyboru bardzo dużo modeli pralek, które pochodzą od co najmniej kilkunastu różnych producentów. Zanim jednak zaczniemy je ze sobą porównywać, najpierw powinniśmy się dobrze zastanowić nad tym, jakie mamy potrzeby oraz jakie mamy oczekiwania wobec naszej nowej pralki. Od tego będzie bowiem zależało to jakiej wielkości pralkę kupimy, jakie będzie ona miała funkcje prania, sposób ładowania do niej brudnych rzeczy oraz to, czy będzie to urządzenie AGD do zabudowy, czy wolnostojące. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje, które muszą opisywać każdy model pralki automatycznej

  • Wsad pralki – Jest to pierwszy element, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę kupując nową pralkę. W sklepach znajdziecie modele pralek, które posiadają ładowność od 2,5 aż do nawet 12 kg. Najpopularniejsze i najchętniej wybierane modele pralek mają jednak ładowność od 5 do 6 kg. Jest to wsad, który będzie najbardziej optymalny dla małych rodzin, które będą potrafiły w pełni wykorzystać ich potencjał i dla których taka pralka nie będzie po prostu zbyt mała.
  • Klasa energetyczna – Drugim istotnym elementem opisującym dany model pralki automatycznej jest jej klasa energetyczna, czyli informacja mówiąca o jej średnim rocznym zużyciu energii elektrycznej. Klasyfikacja ta obejmuje aż 7 stopni, począwszy od najmniej energooszczędnych urządzeń z oznaczeniem D, aż do najlepszych urządzeń, takich jak np. pralki automatyczne Samsung lub LG, które charakteryzują się największą efektywnością i są oznaczone symbolem A+++. Im wyższa klasa energooszczędności, tym urządzenie będzie odpowiednio droższe, ale też będzie nas mniej kosztowało jego użytkowanie.
  • Pobór wody – Kolejnym elementem, który opisuje koszty, które będziemy ponosili w trakcie korzystania z pralki, jest poziom zużycia wody podczas jednego cyklu prania. Poszczególne modele pralek w tej kwestii mogą się znacznej od siebie różnić. Wartość zużycia wody może się bowiem wahać od 11 do nawet 94 litrów! Częściej jednak w opisach pralek można się spotkać z opisem zużycia wody przez rok, czyli przy 200 standardowych cyklach prania w trybie „bawełna 60oC”.
  • Efektywność prania – Jest to stosunkowo nowy parametr opisujący pralki, którego wprowadzenie wymusiła na producentach dyrektywa UE. Jest on wyrażany w 9-stopniowej skali, od A+++ do G i jest oznaczeniem efektywności prania i odwirowywania ubrań. Im wyższy stopień efektywności prania, tym pralka powinna skuteczniej usuwać brud oraz szybciej i dokładniej odwirowywać mokre rzeczy.
  • Poziom wytwarzanego hałasu, czyli kultura pracy – Nowoczesne pralki oczywiście nie generują już takiego hałasu, jak pralki sprzedawane jeszcze kilkanaście lat temu. Dzisiejsze pralki są znacznie bardziej przyjazne dla otoczenia i natężenie wytwarzanego przez nie podczas pracy dźwięku nie powinno być wyższe niż 50 dB podczas prania i 70 dB podczas wirowania. Kupując urządzenie warto jest to jednak sprawdzić.

Inne parametry wyboru pralki automatycznej

Oprócz wskazanych powyżej parametrów, które dokładnie opisują działanie pralki, warto jest jeszcze wskazać rodzaje pralek, które obecnie znajdują się w ofertach najlepszych sklepów z urządzeniami AGD i RTV. Poszczególne modele pralek mogą się między sobą różnic przede wszystkim sposobem ładowania prania. W sklepach znajdziecie standardowe pralki, które będą ładowane od przodu, oraz pralki ładowane od góry. Wybór konkretnego rodzaju pralki powinien zależeć przede wszystkim od ilości wolnego miejsca w łazience lub w innym pomieszczeniu, w którym planujemy ją umieścić.

Ważnym elementem wyboru będzie także to czy szukamy pralki wolnostojącej, czy urządzenia do zabudowy. Większość dostępnych w sklepach pralek to urządzenia wolnostojące, jednak niektórzy producenci oferują także urządzenia, które można wygodnie wkomponować w zabudowę łazienkową lub kuchenną. Dzięki temu nasza pralka nie będzie zajmowała tak dużo miejsca i będzie mogła być obudowana takim samym frontem, jak stojące obok szafki.

Wróć