na rynku
klientów poleca nas
program ochrony kupujących
darmowa wysyłka

Soundbary czy kino domowe – jak wybrać odpowiednie rozwiązanie?

Kompletując wyposażenie domowej przestrzeni telewizyjnej czy filmowej ważny jest nie tylko wybór odpowiedniego telewizora lub rzutnika, ale także możliwie najlepszego nagłośnienia. Zapewnienie sobie np. podczas wieczornego seansu filmowego odpowiedniej jakości dochodzących dźwięków będzie bowiem odgrywało bardzo dużą rolę w  tym, jakie wrażenie będzie na nas robił oglądany film. Jakość dźwięku jest także bardzo ważna dla miłośników gir na konsoli. Obecnie najchętniej wybieranymi rozwiązaniami są soundbary lub zestawy kina domowego. W dzisiejszym wpisie na blogu AFG Market opisujemy oba te rodzaje nagłośnienia i doradzamy, w jakich warunkach najlepiej się one sprawdzają.

 

Co to są soundbary i jakie są zalety ich stosowania?

Soundbary w ostatnich latach zaczynają się cieszyć coraz większą popularnością wśród klientów, którzy chcieliby polepszyć jakość nagłośnienia telewizora w swoich salonach. Ich największą zaletą są niewielkie rozmiary. Soundbary mają kształt niewielkich, podłużnych listew, które można powiesić na ścianie lub ustawić na szafce RTV pod telewizorem. Soundbar nie wymaga więc posiadania w salonie zbyt dużej ilości wolnego miejsca, co sprawia, że jest to rozwiązanie dużo bardziej praktyczne niż znacznie większe i składające się z większej ilości elementów zestawy kina domowego. Dużą zaletą soundbarów jest także to, że nie wymagają one zastosowania skomplikowanego okablowania. Soundbar jest łączony z telewizorem przy użyciu kabla optycznego, nie trzeba się wie martwić o to, gdzie i jak ukryć większą ilość kabli.

Jednocześnie dobrej jakości soundbar jest w stanie naprawdę znacznie polepszyć jakość dźwięku stereo i dźwięku przestrzennego. W każdym tego typu urządzeniu znajduje się bowiem kilka połączonych ze sobą, niezależnych głośników, które razem pozwalają osiągnąć naprawdę znakomity efekt i znacznie poprawić jakość dźwięku z telewizora.

 

Charakterystyka zestawów kina domowego

Bardziej skomplikowanym i wymagającym przede wszystkim więcej wolnego miejsca rozwiązaniem jest wybranie zestawu kina domowego. Takie zestawy składają się z kilku oddzielnych elementów, czyli połączonych ze sobą i z telewizorem oraz ze sprzętem grającym głośników i subwoofera. Najprostsze są zestawy kina domowego  2.1, które składają się z subwoofera i 2 głośników. Dostępne są jednak również zestawy 3.1 lub 5.1. Wybór odpowiedniego do swoich potrzeb zestawu powinien zależeć od wielkości i kształtu pomieszczenia, w którym zamierzamy go zainstalować.

 

Zestawy kina domowego pozwalają oczywiście uzyskać jeszcze lepsze nagłośnienie i jakość dźwięku stereo i dźwięku przestrzennego, ale mają też swoje wady. Przede wszystkim zajmują znacznie więcej miejsca oraz wiążą się z koniecznością ukrycia znacznie większej ilości kabli. Zestawy kina domowego są też znacznie droższe od nawet najlepszej jakości soundbarów.

 

W jakich pomieszczeniach soundbar może skutecznie zastąpić zestaw kina domowego?

Soundbary z pewnością okażą się znakomitym rozwiązaniem przede wszystkim w mniejszych pomieszczeniach. Osiągnięta poprzez ich zastosowanie jakość dźwięku w mniejszych pomieszczeniach zazwyczaj będzie po prostu wystarczająca. Jest to także dobre rozwiązanie, jeśli nie dysponuje się zbyt dużym budżetem na poprawę jakości nagłośnienia. Soundbary są po prostu wyraźnie tańsze.

Wróć